| UPC | 0040094405213 |
|---|---|
| Water Tank Capacity | 1 qt |
| Number of Cups | 1 |
| Power Source | Manual |
| Coffee Type | Capsule |
| Color | Silver |
| Brewing Time | 28 Min |
| Grinding Method | Blade |
| Material | Stainless Steel |
| MPN | 40521 |
| Item Depth | 11.8 in |
| Heat up Time | 20-25 sec |
| Brand | Hamilton Beach |
| Type | Filter Coffee Machine |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Capacity | 1 Qt |
| Item Height | 13.8 in |
| Voltage | 220 V |
| Model | 40521 |
| Features | Additional Coffee Container, Adjustable Amount of Coffee |
| Cable Length | 32 in |
| Finish | Metallic |
| Item Width | 11.8 in |
| Power | 100 W |
| Item Weight | 1.3 lbs |
Check the listing for details. Hamilton Beach (40521) 45 Cup Fast Brew Coffee Urn. Color: Silver, Condition: Used. Listed at 42.50 USD. Hamilton Beach 45 Cup Fast Brew Coffee Urn and Hot Beverage Dispenser. ONE-HAND DISPENSING — Push the easy-press lever with your coffee cup to conveniently pour coffee using just one hand.