| Shape | Rectangular, Square |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Number of Trays | 5 |
| Color | Silver/White |
| Material | Plastic |
| Item Depth | 9.75 inches |
| Brand | Hamilton Beach |
| Type | Food Dehydrator |
| Voltage | 120 V |
| Item Height | 11.25 inches |
| Model | 32100A |
| Features | Adjustable, Dishwasher Safe, Timer |
| Country of Origin | United States |
| Power | 500 W |
| Item Width | 12.75 inches |
| Number of Settings/Programs | 5 |
Check the listing for details. Hamilton Beach - 5 Tray Digital Food Dehydrator - Silver/White. Color: Silver/White, Condition: New, Made in United States. Listed at 80.99 USD. The 5 BPA-free trays provide up to 4.2 square feet of drying space. The powerful 500 watt base-mounted heater and quiet fan ensure constant airflow for consistent, even drying without having to rotate the trays.