| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Stove Type Compatibility | Electric |
| Number of Cups | 12 |
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Ground Coffee |
| Bar Pressure | na |
| Capacity | 12 Cups |
| Voltage | 0 |
| Item Height | 7.5" |
| Type of Coffee Made | Filter Coffee |
| Style | 1990's |
| Features | Easy to Clean |
| Components Included | Coffee Filters, Water Tank |
| Finish | Shiny |
| Item Width | 6" |
| Pattern | Solid Color |
| Color | Brown |
| Material | plastic and glass |
| Item Depth | 6" |
| California Prop 65 Warning | 0 |
| Brand | Hamilton Beach |
| Type | Coffee Pot |
| Model | 791 |
| Time Period Manufactured | 1990-1999 |
| Power | electric |
| Number of Settings/Programs | 1 |
Check the listing for details. Hamilton Beach Coffee Replacement Pot Maker Brown 12 Cup Model 791. Color: Brown, Condition: Used, Made in United States. Listed at 21.47 USD.