| Power Source | Electric |
|---|---|
| Blade Length | 8 in |
| Color | Black |
| Material | Stainless Steel |
| Food Compatibility | Meat |
| Brand | Hamilton Beach |
| Type | Electric Knife |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 5-10 in |
| Voltage | 120 V |
| Model | Hamilton Beach 74250 |
| Cable Length | 60 in |
| Features | Easy Clean |
| Number of Blades | 2 |
| Item Weight | 4.25 lbs |
| Power | 100-199 W |
Check the listing for details. Hamilton Beach Electric Knife Carving Set Black 74275. Color: Black, Condition: Open box. Listed at 14.99 USD. The carving fork is NOT included.