| Number of Cups | 2 |
|---|---|
| Water Tank Capacity | 1.2 qt |
| Power Source | Wall Plug-in |
| Coffee Type | Ground Coffee |
| Color | Black |
| MPN | 40792 |
| Material | Stainless Steel |
| Grinding Method | Blade |
| Control Panel | Analog |
| Bar Pressure | 15 bar |
| Bean/Coffee Capacity | 14 oz |
| Brand | Hamilton Beach |
| Type | Espresso Machine |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Compatible Capsule/Pad System | Nespresso |
| Item Height | 10 in |
| Voltage | 220 V |
| Model | Hamilton Beach 40792 |
| Type of Coffee Made | Cappuccino, Espresso, Hot Milk, Mocha |
| Features | Frother |
| Finish | Metallic |
| Components Included | Drip Tray, Measuring Scoop, User Manual, Water Tank |
| Number of Settings/Programs | 1 |
Check the listing for details. Hamilton Beach Espresso & Cappuccino Maker (Model 40792) Good Condition Easy Fix. Color: Black, Condition: Used. Listed at 39.99 USD. It's in good condition and makes excellent cafe-style drinks. The machine functions perfectly, but is missing the small frother nozzle cover—an easy and inexpensive fix. Hamilton Beach Espresso & Cappuccino Maker.