| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Model | Hamilton Beach Portable Blender |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Custom Bundle | No |
| Item Height | 11.9 in |
| Item Depth | 5.2 in |
| Item Width | 4.2 in |
| Material | ABS Plastic |
| Appliance Capabilities | Blend |
| Power Source | Electric |
| Capacity | 14 oz |
| Type | Electric Blender |
| Features | Compact |
| Appliance Uses | Shake |
| Color | Black |
| Components Included | Base |
| Number of Blades | 2 |
| MPN | Does Not Apply |
| Energy Star | Compliant |
| Non-Domestic Product | No |
| Modified Item | No |
| Power | 175 W |
| Brand | Hamilton Beach |
| Number of Settings/Programs | 1 |
| Manufacturer Warranty | Yes |
| Blender Type | Small Blender Mixer |
| Sub-Type | Nutrient Extractor |
| Product Category | Smoothie Maker |
| Product Sub-Category | Shake Maker |
| Number of Speeds | 1 |
| Voltage | 120 V |
Check the listing for details. Hamilton Beach Portable Blender Travel Smoothie Shake Maker Nutrient Extractor. Color: Black, Condition: New. Listed at 37.99 USD. Hamilton Beach Portable Blender Travel Smoothie Shake Maker Nutrient Extractor Free & Fast Delivery! Customer Support is our TOP PRIORITY We are open to answer all of your questions! 100% Money Back Guarantee if you are not satisfied with your purchase! If you are not satisfied with your order do not hesitate to contact us. We will definitely make you feel happy. If smoothies and protein shakes are a staple in your diet, life just got a little easier. The Hamilton Beach Portable Blender with Travel Lid lets you blend and run. Since the blending jar is also a travel mug with lid, there is no need to find the right cup or spend time cleaning up the blender before leaving the house. Instead, just remove the jar from the base, and you’re ready to go. Take It Wherever You GoTired of lugging around extra cups while you're on the go? You're in luck. The Hamilton Beach Single-Serve Blender provides ultimate drink versatility and portability. It serves as a stationary blending jar during blending mode, and a detachable travel mug with lid that lets you drink straight from the jar and fits in most car cup holders. Extremely compact, it’s perfect for traveling with you to work, games or sporting events and it’s ideal for small living spaces. One-Touch BlendingNo need to spend extra money on larger blenders with added bells and whistles, when one simple push-button touch will do. With an On/Pulse button, the Hamilton Beach Single-Serve Blender allows you to make smooth, evenly blended drinks to your desired consistency and taste every time, no matter which fruits or vegetables you choose to use. Hamilton Beach Portable Smoothie Maker Blender Features & Benefits: Compact design ideal for small living spaces and on-the-go portabilityGreat for making smoothies, shakes, baby formula, marinades and salad dressingsEfficient 175-watt motor provides all the power you need for fast, reliable performance14-oz. blending jar also functions as portable travel cup that fits most car drink holdersBPA free in food zones: blender jar contains no BPA (bisphenol A)Simple one touch operation for fast, easy blendingGreat for home, office and travel with on the go portabilityStainless steel blades: Ice crushing power for smooth resultsBlack color Convenient, Healthy OptionsWith the zillions of smoothie and drink options available today, selecting the ideal blend of nutrition, ingredients and flavor for the perfect-size drink can be a jumbo-size task. Now, you can stop looking and say good riddance to paying too much for smoothies. The Hamilton Beach Single-Serve Blender delivers the satisfaction of a healthy treat in delicious drink form at no-frills prices. It comes with measuring lines on the front of the jar, which gives you the freedom and flexibility to mix up your ingredients, guess less and blend more. Return PolicyWe understand that returns and exchanges can often be a hassle. That's why we try to make things as easy as possible for our valued customers. We will gladly accept returns for refund or exchange within 30 days, we pay for return label, so if you don't like the item you can return it for FREE. There is 0% Risk for you if you don't like the item your purchased. We will accept your return within 30 Days, no questions asked! Please contact us through the eBay messaging system to request your hassle free 30 day return. If you have any problem with the product, PLEASE contact us directly via eBay message.Your satisfaction is paramount.Please do not open case, it is very harmful for our storeThank you so much!