| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Brand | Hamilton Beach |
| Color | Almond |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Number of Items | 1 |
| Cable Length | 2 ft |
| Item Weight | 5 lbs |
| Number of Speeds | 2 |
| Power Source | Electric |
| Material | Plastic |
| Number of Blades | 0 |
| Voltage | 120 V |
| Food Compatibility | Multifunctional |
| Appliance Uses | Fruit, Meat, Vegetable |
| Model | Hamilton Beach Scovill 702-4 |
| Capacity | 7 cup |
| Type | Full-Size Food Processor |
| Finish | Matte |
| Item Diameter | 12 in |
| Item Width | 6 in |
| MPN | 702-4 |
| Item Height | 8 in |
| Power | 350 W |
| Number of Settings/Programs | 6 |
| Energy Star | 1 Star |
| Components Included | Motor Base |
| Item Depth | 7 in |
| EC Range | A - G |
Check the listing for details. Hamilton Beach Scovill Dual Speed Food Processor-WORKING motor base Model 702-4. Color: Almond, Condition: Used, Made in United States. Listed at 19.12 USD. This motor is tested and in good working condition. If you’ve used these food processors before, you know the motor is a very solid little machine and it will quite willingly chop or shred your food without any complaints.