| Power Source | Electric |
|---|---|
| Color | Black |
| Appliance Uses | Frozen Drink, Juice, Smoothie, Dips & Spreads, Fruit, Sauce, Soup, Vegetable |
| Item Depth | 9 in |
| Number of Speeds | 3 |
| Brand | Hamilton Beach |
| Type | Electric Blender |
| Capacity | 52 oz |
| Item Height | 17 in |
| Model | Hamilton Beach 93600 |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Components Included | Blender, Blades, Container, sound shield, Base, Lid |
| Power | 950 W |
| Item Width | 11 in |
| Number of Settings/Programs | 4 |
Check the listing for details. Hamilton Beach Sound Shield 950 Blender. Color: Black, Condition: Used. Listed at 92.00 USD. Stainless steel blades make quick work of crushing ice and other tough ingredients. And a hinged, 2-piece sound shield opens and closes over the 52 oz. MultiBlend glass jar to reduce noise. This blender science – as we like to call it – shifts the frequency of sound from harsh to hushed.