| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Type | Hammer Drill |
| Battery Included | Yes |
| Voltage | 110V |
| Material | Iron, PP, Copper, Aluminum |
| Color | Blue |
| Style | Modern |
| Assembly Required | Yes |
| Plug Type | US Standard |
| Motor Type | Brushless Motor |
| Rated Input Power | 800W |
| Battery | 21V 10c1300 Lithium Battery |
| Max. Single Hammering Force (J) | 2 |
| Impact Frequency | 0-4000r/min |
| Idle Speed | 0-1000rpm |
| Duration Time | 20-30 Minutes |
| Charging Time | About 4 H |
| Max. Drilling Diameter | 26mm/1.02in |
| Product Size | 31*9*20cm/12.2*3.54*7.87in |
| Package Size | 44*35*12cm/17.32*13.78*4.72in |
| Gross Weight | 4.25kg/9.37lbs |
| Net Weight | 4.24kg/9.35lbs |
Check the listing for details. Hammer Drill, Battery-powered Hammer Drill, Hammer Drill With 4 Modes 110V. Color: Blue, Condition: New. Listed at 66.76 USD. Specifications Material: Iron, PP, Copper, Aluminum Color: Blue Style: Modern Assembly Required: Yes Plug Type: US Standard Motor Type: Brushless Motor Voltage: 110V Rated Input Power: 800W Battery: 21V 10c1300 Lithium Battery Max. Single Hammering Force (J): 2 Impact Frequency: 0-4000r/min Idle Speed: 0-1000rpm Duration Time: 20-30 Minutes Charging Time: About 4 H Max. Drilling Diameter: 26mm/1.02in Product Size: 31*9*20cm/12.2*3.54*7.87in Package Size: 44*35*12cm/17.32*13.78*4.72in Gross Weight: 4.25kg/9.37lbs Net Weight: 4.24kg/9.35lbs Package Included 1* Hammer Drill 1* Depth Ruler 1* Charger 1* Lithium Battery 1* Carrying Box 1* Handle 1* English Manual.