| Brand | HammerHead Showers |
|---|---|
| Room | ['Bathroom'] |
| Type | ['Handheld Shower Head'] |
| Color | ['Gray'] |
| Style | ['Modern'] |
| Finish | ['Brushed Nickel'] |
| Features | ['Detachable Hose', 'Corrosion Resistant'] |
| Material | ['Metal'] |
| Installation | ['Wall Mounted'] |
| Suitable For | ['Shower'] |
| Shower Head Shape | ['Round'] |
| Shower Head Diameter | ['Under 60 mm'] |
| Shower Head Included | ['Yes'] |
| Number of Shower Heads | ['1'] |
| Number of Faucet Holes | 1 |
| Item Width | Less Than 3 in |
| Item Height | Less than 2 in |
| Faucet Hole Spacing | Skip |
| Item Length | 5.25 cm |
| Labels & Certifications | WaterSense |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Minimum Pressure | 10 psi |
| Number of Spray Patterns | 1 |
| Spray Patterns | Jet |
| Shower Head Type | Single Function |
| Items Included | Hose |
| Flow Rate | 1.7-2 gpm |
| Assembly Required | Yes |
Check the listing for details. HammerHead Showers® Solid Metal Hand Held Shower Head - BRUSHED NICKEL - 2.5 GPM. Color: ['Gray'], Condition: New. Listed at 79.95 USD. Finish ['Brushed Nickel']. Type ['Handheld Shower Head']. Shower Head Shape ['Round']. Suitable For ['Shower']. Number of Shower Heads ['1']. Shower Head Included ['Yes']. Installation ['Wall Mounted'].