| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Expiration Date | Granteed Fresh |
| Allergens | Black Walnuts, Tree Nuts |
| Form | Whole |
| Size | One 12 oz package |
| Product Name | Hammons Black Walnuts Large Pieces 12 oz |
| Product | Baking Nut & Seed |
| Regional Cuisine/Region | United States |
| Calories per Serving | 190 |
| Calories per 100 g/mL | Black |
| Brand | Hammons |
| Food Aisle | Pantry |
| Type | Walnut |
| Unit Type | oz |
| Number in Pack | 1 |
| Food Specifications | Gluten Free, GMO Free, Kosher, N/A |
| Style | Black Walnuts |
| Nut Type | Black Walnuts |
| Unit Quantity | 1 |
| Serving Size | 1 Cup |
| Number of Servings | 1 |
| Item Weight | 30 g |
| UPC | 074936020319 |
Check the listing for details. Hammons Hand Harvested Black Walnuts Large Pieces 12 oz. Condition: New, Made in United States. Listed at 7.72 USD. This delicious nut has a bolder, earthier, more complex flavor than English walnuts. The unique, robust flavor of Black Walnuts makes it a versatile ingredient and a traditional favorite for cakes, breads, cookies, brownies and fudge.