| Fixture Color Family | Nickel |
|---|---|
| Product Weight (lb.) | 5.07 lb |
| Shape | Round |
| Fixture Depth (in.) | 6.25 in |
| Light Connection | Direct to Plate |
| Shade Material | Clear Glass |
| Recommended Vanity Size (in.) | 34 |
| MPN | 1024HBBNDI |
| Item Length | 39 in |
| Light Bulb Base Code | E12 |
| Fixture Color/Finish | Brushed Nickel and Clear Glass |
| Wattage (watts) | 60 |
| Sensor Type | Light |
| Damp/Wet Rating | Damp Rated |
| Connection Type | Hardwired |
| Item Height | 10 in |
| Manufacturer | Hampton Bay |
| Style | Modern |
| Features | Up & Down Lighting |
| Room | Bathroom |
| Finish | Brushed |
| Mounting Deck Shape | Circle |
| Item Width | 12 in |
| Switch Included | Without Switch |
| Fixture Height (in.) | 8.5 in |
| Model Name | 1024HBBNDI |
| Max. Bulb Wattage (W) | 60 W |
| Included | Mounting Hardware |
| Color | NA |
| Recommended Light Bulb Shape Code | E12 |
| Fixture Material | Metal |
| Light Direction | Down,Up |
| Material | Nickel |
| Fixture Width (in.) | 31.5 in |
| Compatible Bulb Type | Incandescent |
| Number of Lights | 4 Light |
| Shade Type | Standard |
| Brand | Hampton Bay |
| Shade Color Family | Clear |
| Mounting Deck Height (in.) | 5.125 in |
| Type | Vanity Lighting |
| Mounting Deck Width (in.) | 5.125 in |
| Product Type | Vanity Lighting |
| Model | 1024HBBNDI |
| Light Bulb Type Included | No Bulbs Included |
| UPC | 785247248445 |
Check the listing for details. Hampton Bay Champlain 31.5" 4-Light Brushed Nickel Modern Bathroom Vanity Light. Color: NA, Condition: New. Listed at 45.00 USD. The Hampton Bay Champlain 31.5" 4-Light Brushed Nickel Modern Bathroom Vanity Light is a stylish and modern lighting fixture designed for bathrooms. With a round shape and clear glass shade, this vanity light features up and down lighting to illuminate your space with a sleek and contemporary look. Made of nickel and featuring a brushed nickel finish, this fixture is damp rated and compatible with incandescent light bulbs. It comes with mounting hardware included and is designed for direct hardwired installation. Perfect for adding a touch of elegance to your bathroom, this vanity light is a fashionable and functional addition to your space.