| Housing Material | Steel |
|---|---|
| UPC | 082392590802 |
| Max. Motor Speed (RPM) | 160 RPM |
| MPN | 59080 |
| Downrod Length (in.) | 6 |
| Number of Speeds | 6 |
| Remote Access | Remote Access |
| Lumens | 1300 |
| Control Style | Remote Control |
| Assembled Weight (lbs.) | 13.23 lb |
| Blade Color Family | Black,Brown |
| Rated | Damp Rated (Covered Outdoor) |
| Watt Equivalence | 120 |
| Motor Type | DC |
| Power Options | Hardwired |
| Finish | Matte Black |
| Voice Control Hub Required | No Hub Required for Voice Control |
| Lighting Technology | LED |
| Recommended Room Size | Large Room (400 sq. ft.) |
| Blade Material | Plywood |
| Assembled Height (in.) | 16.5 in |
| Color Temperature | Adjustable White (Finite White Options) |
| Color | Black |
| Blade Span (in.) | 52 in |
| Design Style | Standard |
| Mounting Type | Angled Mount,Downrod Mount |
| Works With | Alexa, Alexa, Google, Google Assistant, Hubspace |
| Brand | Hampton Bay |
| Blade Color | Matte Black; Brown Oak |
| Type | Ceiling Fan |
| Smart Home | Smart Home Enabled |
| Fan Width | 52 in |
| Housing Color Family | Black |
| Model | 59080 |
| Housing Color | Matte Black |
| Actual Color Temperature (K) | 2700,3000,3500,4000,5000,6500 |
| Dimmable Capability | Dimmable |
| Number of Blades | 5 |
| Max. Airflow (CFM) | 4401 |
| Light Bulb Type Included | Integrated LED |
| Requires Hub? | No Hub Required |
| Smart Home Protocol | Proprietary Protocol,Wi-Fi |
Check the listing for details. Hampton Bay Morland 52" Smart Matte Black Ceiling Fan w/ Remote LED Hubspace. Color: Black, Condition: Used. Listed at 64.99 USD. Hampton Bay Morland 52 in. The 52 in. The Morland fan combines sleek modern styling with the latest technology to enhance your indoor or covered outdoor living spaces. The powerful, quiet and efficient DC motor operates at 6-different speeds and is reversible for year-round comfort and energy cost savings.