| Product Weight (lb.) | 1.92 lb |
|---|---|
| Power Source | Hardwired |
| Voltage (v) | 12v |
| MPN | KZA1501LX-01 |
| Fixture Color/Finish | Matte Black |
| Lumens | 100 |
| Pack Size | 1 |
| Watt Equivalence | 15 |
| Style | Modern |
| Lighting Technology | LED |
| Color Rendering Index (CRI) | 80 |
| Color Temperature | Warm White |
| Product Width (in.) | 2.375 in |
| Included | Hardware Included |
| Color | Black |
| Durability | Weather Resistant |
| Fixture Material | Aluminum |
| Installation Area | Outdoor |
| Number of Lights | 1 |
| Brand | Hampton Bay |
| Number of Housings Included | 1 |
| Voltage Type | Low Voltage |
| Wire Length (ft.) | 1 ft |
| Type | Pathway |
| Lens Material | No Lens |
| IP Rating | 5 |
| Exterior Lighting Product Type | Path Light |
| Model | KZA1501LX-01 |
| Actual Color Temperature (K) | 3000 |
| Dimmable Capability | Non Dimmable |
| Outdoor Lighting Features | No additional features |
| Product Height (in.) | 14 in |
| Glass/Lens Type | No Glass/Lens |
| Mounting Location | Ground |
| Light Bulb Type Included | Integrated LED |
| Country of Origin | China |
| UPC | 6940500323138 |
Check the listing for details. Hampton Bay Trinity Hill 100 Lumen Low Voltage Matte Black LED Path Light. Color: Black, Condition: New, Made in China. Listed at 20.93 USD. Constructed in durable cast aluminum with powder coat finish it will last for many years. Energy efficient and easy to install with a cleated heavy-duty stake. Backed with a 5-years limited warranty.