| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Pattern | Solid with Wavy Rim |
| Shape | Round |
| Color | Red |
| Material | Glass |
| Item Length | 4 in |
| Item Depth | 4.5 in |
| Vintage | Yes |
| Brand | Rainbow |
| Type | Pitcher |
| Care Instructions | Hand Wash Only |
| Item Height | 4.75 in |
| Features | Decorative, Handle |
| Time Period Manufactured | Before 2004 |
| Production Style | Art Glass |
| Production Technique | Hand Blown Glass |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Finish | Glossy |
| Handmade | Yes |
Check the listing for details. Hand Blown Rainbow Glass Ruby Red Crackle GlassPitcher w/Applied Clear Handle. Color: Red, Condition: Used. Listed at 38.00 USD. This vintage pitcher by Rainbow features a solid ruby red color with a wavy rim, made of hand-blown crackle glass. It has a round shape and a glossy finish, standing at approximately 4.75 inches tall with a 4-inch length and 4.5-inch depth. The pitcher has a decorative design and a clear handle applied to the glass, adding both functionality and style. Handcrafted in the United States before 2004, this art glass piece requires hand washing for care. In lovely condition with no chips or cracks. Please review all pictures carefully for size, color and condition. All items sold as is.