| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Item Thickness | 0.2 in |
| Shape | ladle |
| Color | natural steel finish |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Material | iron and copper |
| Item Length | 7 in |
| Compatible Plant Type | coffee scoop |
| Suitable For | Kitchen utensil |
| Brand | White Wolf Ironworks |
| Type | Hand forged coffee scoop ladle |
| Weight Capacity | 6 oz |
| Item Height | 2 in |
| Features | Waterproof |
| Item Weight | 4 oz |
Check the listing for details. Hand forged 7'' copper coffee scoop ladle. Color: natural steel finish, Condition: New, Made in United States. Listed at 32.95 USD. Up for sale is a hand forged iron and copper coffee scoop ladle perfect addition to the kitchen .The coffee scoop is 7 inches long and has a 2 inch copper scoop. A little something unique for the master chef in the house. This handmade ladle has an extremely nice feel and weight to it. Has that rugged outdoor look. Made here in Tennessee in a homemade forge with coal collected from the clinch River. The Anvil used to forge this plant hanger was from the 1800s. The tools are also from the time.. All done in old-way. Carrying on the traditions brought forth by our forefathers. In respect for the ones who walk this earth before us. Each handmade ladle is a one of a kind handcrafted with care If you have any questions please don't hesitate to call. 860-308-3308