| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Design | Horseshoe |
| Brand | Hand Forged |
| Type | Door Knocker |
| Color | Black |
| Number in Pack | 1 |
| Style | Farmhouse |
| Material | Iron |
| Item Length | 5" |
| Item Depth | 1.5 in |
| Item Weight | 2 lb |
| Item Width | 6" |
Check the listing for details. Hand Forged Custom Door Knocker. Color: Black, Condition: New, Made in United States. Listed at 39.99 USD. Each Door Knocker is handcrafted with authentic horseshoes and rail road spikes! Very rustic. They make a loud distinctive sound. Especially made with horse lovers in mind. Very easy to install. Two screws which are included.