| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Item Thickness | 0.4 in |
| Shape | J Hook |
| Color | Black |
| Indoor/Outdoor | Indoor & Outdoor |
| Material | Iron |
| Item Length | 9.5 in |
| Compatible Plant Type | Flowering Plant |
| Suitable For | Plants |
| Brand | White Wolf Ironworks |
| Type | Hanger |
| Weight Capacity | 5 lb |
| Item Height | 3.5 in |
| Features | Waterproof |
| Item Weight | 15 oz |
Check the listing for details. hand forged plant hangers. Color: Black, Condition: New, Made in United States. Listed at 34.95 USD. Up for sale is 2 hand forged plant hanger. Made here in Tennessee in a homemade forge with coal collected from the clinch River. . The Anvil used to forge this plant hanger was from the 1800s. The tools are also from the time.. All done in the old-way. Carrying on the traditions brought forth by our forefathers. In respect for the ones who walk this earth before us. Each plant hanger is a one-of-a-kind no two exactly alike.If you have any questions please don't hesitate contact for more information