| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Antique | Yes |
| Shape | Rectangle |
| Indoor/Outdoor | Indoor & Outdoor |
| Firmness | Extra Firm |
| Year Manufactured | 2023 |
| Item Length | 37 in |
| Additional Parts Required | No |
| Department | Unisex |
| Unit Type | lb |
| Seat Depth | 12 in |
| Original/Licensed Reproduction | Original |
| Item Height | 18 in |
| Seat Height | 18.25 in |
| Style | Country |
| Personalized | No |
| Features | Portable, Weather Resistant |
| Unit Quantity | 1 |
| Finish | Polyurethane (PU) |
| Room | Any Room, Basement, Entryway, Foyer, Garage, Indoor/Outdoor, Patio, Porch, Sunroom, Waiting Room |
| Item Width | 12 in |
| Handmade | Yes |
| Pattern | Solid |
| Assembly Status | Assembly Required |
| Color | Any |
| Material | Oak |
| Set Includes | Bench, Legs, Hardware |
| Brand | DarkBassDecor |
| Seating Capacity | 2 |
| Type | Bench |
| Assembly Required | Yes |
| Theme | Flowers & Plants, Garden, Hobbies & Crafts, Nature |
| Time Period Manufactured | Post-1950 |
| Item Weight | 15 lb |
| Country of Origin | United States |
Check the listing for details. Hand Made Antique Oak Bench 37”x12”x18”. Color: Any, Condition: New, Made in United States. Listed at 150.00 USD. #DarkBassDecor’s JustRite Oak Bench. With a final show-room new waterproof seal coat finish, the bench is ready to take on Mother Nature- or set quietly as a featured indoor showpiece. Durable, functional, traditional, and beautiful- DarkBassDecor’s ‘JustRite’ bench is sure to be ‘JustRite’ for you!