| Fearure! | Stable performance, durable |
|---|---|
| Color | Blue, Black |
| Head | 2m/6.56ft |
| Fits Drums Capacity | 5-55 gallon |
| Pressing Speed | 55 times/min |
| Brand | Cal Hawk |
| Power Source | Lever Action |
| Inlet Diameter | 3.4cm/1.34'' |
| Outlet Diameter | 2cm/0.79'' |
| Maximum Flow Rate | 9oz/stroke |
| MPN | CZOPLA |
Check the listing for details. Hand-pressed Model Pump Lever-type Drum Pump For Gasoline Kerosene Diesel Water. Color: Blue, Black, Condition: New. Listed at 25.52 USD. Description This is a high-flow, time-saving, and labor-saving lever-type drum pump. Made of corrosion-resistant and high-strength PP and ABS, the drum pump is an ideal assistant for gas stations, oil fields, etc. With light weight and compact size, it is easy to carry. Application The product is suitable for pumping gasoline, kerosene, diesel, water, alcohol, and some neutral and non-strong acid and alkali liquids. It is suitable for gas stations, construction sites, chemical plants, etc. Package Included 1xLever-type Drum Pump Main Body 1x Pressure Rod 2xPipes 1xU-shape Oil Outlet Tube 1xEnglish Manual.