| Plug Type | United States |
|---|---|
| Color | White |
| Input Voltage | 120 V |
| MPN | KP100 |
| Material | Plastic |
| Maximum Input Current | 120 V |
| Smart Home Compatibility | Amazon Alexa, Cortana, Google Assistant, Google Home/Assistant, IFTTT, Samsung SmartThings |
| Brand | TP-LINK |
| Type | Wi-fi Plug |
| Number of Outlets | 1 |
| Recommended Environment | Indoor |
| Features | App-Controlled, Auto-Off, Cord, On/Off Switch, Programmable Timer, Remote Access, Remote Control, Remote Monitoring, Smart Socket, Timer, Wi-Fi Compatibility, Wireless |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 1601-1800 W |
| Resistance Properties | Rust Resistant |
| Smart Home Protocol | Wi-Fi |
| Output Voltage | 120 V |
| Voltage Conversion | Not Applicable/Not Available |
Check the listing for details. KASA TP-LINK Smart Wi-fi Plug ~ Slim Edition White (KP100) ~ Open Never Used. Color: White, Condition: Open box. Listed at 7.95 USD. Open Box, Never used.