| Battery Technology | Nickel-Cadmium (NiCd) |
|---|---|
| Speed | 1100 RPM |
| Power Source | Battery |
| Battery Included | Yes |
| Color | Green |
| Set Includes | Case |
| Charging Time | 1 hr |
| Brand | Kawasaki |
| Chuck Size | 3/8 in |
| Type | Drill Set |
| Number of Batteries | 2 |
| Voltage | 19.2 V |
| Chuck Type | Keyless |
| Item Weight | 2lbs 4oz |
Check the listing for details. Kawasaki 19.2V Cordless Drill 2-Speed Kit – 2 Batteries, Case & Bits. Color: Green, Condition: Open box. Listed at 50.00 USD. New batteries are available on amazon.