| Mounting Style | Chassis Mount |
|---|---|
| Brand | GENERAL INSTRUMENT |
| Series | KBP |
| Type | Bridge Rectifier |
| Maximum Gate Trigger Voltage | 400 V |
| Number of Pins | 4 |
| Peak Forward Voltage | 2 V |
| Maximum Continuous Current | 2 A |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 400 V |
Check the listing for details. KBP04 Full Wave Bridge Rectifier Diode, S.I.L. 2AMP 400 V Flat Pack N.O.S.(2PCS). Condition: New. Listed at 2.49 USD. UP FOR BUY IT NOW,,,, BRIDGE RECTIFIERS DIODE (2PCS) KBP04 MADE BY GENERAL INSTRUMENT 2 AMP 400V MAX SINGLE IN LINE PACKAGE 18 X 14 X 5 MM OR 11/16" X 1/2" X 1/4" BUYER PAYS ECONOMY SHIPPING