| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Power Source | Electric |
| Color | Teal |
| UPC | 739929065004 |
| MPN | MBF-041 |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | KBS |
| Loaf Size | 2 lbs |
| Type | Bread Machine |
| EAN | 0739929065004 |
| Voltage | 120 V |
| Model | MBF-041 |
| Features | LCD Display, Crust Control, Keep Warm Function, Non-Stick, Automatic, Programmable |
| Power | 550 W |
| Number of Settings/Programs | 19 |
Check the listing for details. KBS Healthy & Fresh Bread Maker. 19 Baking Programs, 550W Machine MBF-041. Color: Teal, Condition: Open box, Made in United States. Listed at 80.74 USD. Powerful Motor: 550W motor ensures quick, even kneading with less than 40 db noise level. Stainless Steel Design: Durable, heat-resistant stainless steel shell with 360-degree baking for even results.