| Minimum Operating Frequency | 50 Hz |
|---|---|
| Number of Outlets | 1 |
| Secondary Voltage Rating (DC) | NAP |
| MPN | XFR/S0162/80 |
| Maximum Operating Frequency | 60 Hz |
| Primary Current Rating | 10 A |
| Termination Style | Wire Lead |
| Secondary Voltage Rating (AC) | NAP |
| Current Conversion | AC to AC |
| IP Rating | IP00 |
| Turns Ratio | 1:20 |
| Plug Type | IEC 60309 |
| Outlet Type | IEC 60309 |
| Primary Voltage Rating (DC) | NAP |
| Primary Voltage Rating (AC) | 120 V |
| Conversion Function | Step-down |
| Brand | Kele |
| Mounting Style | Bracket Mount |
| Number of Phases | 1 |
| Secondary Current Rating | 10 A |
| Type | Split Core Clamp On Current Transformer |
Check the listing for details. Kele XFR/S0162/800 Split Core Clamp On Current Transformer RF 1.0 Class 1.0%. Condition: New. Listed at 89.67 USD.