| QTY | 1 |
|---|---|
| Blade Length | 1.5 inch |
| Quantity | 1 |
| MPN | 3×-Kelly-Scissor-Straight 7" Sharp/Sharp Surgical |
| Scissors Type | Operating Scissors |
| Blade Ends | Sharp/Sharp |
| Lenght | 4 Inch |
| Working End Lenght | 1.25 Inch |
| Intended Use/Discipline | General Surgery, Dentistry, Dental Laboratory |
| Brand | MediTek |
| Blade Shape | Straight |
| Net Weight of Instrument | 1.56 oz |
| Model | Kelly Scissor Straight 5" Sharp/Sharp |
| Country of Origin | Pakistan |
Check the listing for details. Kelly Scissor Straight 5" Sharp/Sharp Dental Surgical Medical ENT Instruments. Condition: New, Made in Pakistan. Listed at 9.99 USD. Provides high precision and flexibility during clinical procedures. Polished to ahigh-standard finish for reduced glare. Non-slip grip with ergonomically designed handles. Reusable and built to withstand repeated sterilization.