| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Number of Compartments | 1 |
| Shape | Rectangle |
| Number Of Items | 1 |
| Item Dimensions L X W X H | 21.2"l X 50.39"w X 23.23"h |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Size | Large |
| Opening Mechanism | Hinge |
| Material Type | Resin |
| Suitable For | Cushions, Toys, Pool Accessories, Beach Towels, Gardening Tools |
| Number of Shelves | 1 |
| Unit Type | gal |
| Care Instructions | Easy Care |
| Capacity | 92 gal |
| Assembly Instructions Description | Easy To Assemble Without Any Special Tools. |
| Style | Contemporary, Brown |
| Personalized | No |
| Features | Lockable, Durable, Weather Resistant, Easy Assembly |
| Unit Quantity | 92 gal |
| Finish | Smooth |
| Pattern | Solid |
| Material Features | Durable, Weather-resistant |
| Maximum Weight Recommendation | 259.9 Kilograms |
| Color | Brown |
| Item Diameter | 50.4 in |
| Material | Resin |
| Item Depth | 21.2 in |
| Storage Volume | 92 Gallons |
| Mounting | Free Standing |
| Brand | Unbranded |
| Type | Storage Deck Box |
| Weight Capacity | 573 lb |
| Assembly Required | Yes |
| Style Name | Brown |
| Other Special Features Of The Product | Lockable |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Package Quantity | 1 |
| Closure Type | Flip Top |
| Item Weight | 23.8 lb |
Check the listing for details. Kentwood 92 Gallon Lockable Resin Deck Box - Stylish Outdoor Storage Solution. Color: Brown, Condition: New. Listed at 179.99 USD. Kentwood 92 Gallon Lockable Resin Deck Box. Why Choose Kentwood?. Beyond its attractive wood-look finish, it's a robust storage solution for keeping your outdoor space tidy. Versatile Storage: Perfect for storing outdoor patio furniture cushions, toys, pool accessories, and beach towels, keeping your garage or covered patio organized.