| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Number of Compartments | 1 |
| Shape | Rectangle |
| Number Of Items | 1 |
| Item Dimensions L X W X H | 21.2"l X 50.39"w X 23.23"h |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Size | Large |
| Recommended Uses For Product | For Outside Storage |
| Opening Mechanism | Hinge |
| Upc | 731161056819 |
| Material Type | Resin |
| Suitable For | Cushions, Garden Tools, Pool Accessories, Outdoor Toys, Beach Towels |
| Number of Shelves | 0 |
| Care Instructions | Easy Care |
| Capacity | 92 gal |
| Item Height | 23.23 Inches |
| Style | Traditional |
| Personalized | No |
| Features | Lockable, Weather Resistant, Easy Assembly |
| Unit Quantity | 1 |
| Finish | Wood-look |
| Pattern | Solid |
| Material Features | Durable, Weather-resistant |
| Maximum Weight Recommendation | 259.9 Kilograms |
| Color | Brown |
| Material | Resin |
| Item Depth | 21.2 in |
| Storage Volume | 92 Gallons |
| Mounting | Free Standing |
| Brand | Unbranded |
| Type | Storage Deck Box |
| Weight Capacity | 573 lb |
| Assembly Required | No |
| Other Special Features Of The Product | Lockable |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Style Name | Brown |
| Package Quantity | 1 |
| Closure Type | Flip Top |
| Item Weight | 23.81 lb |
Check the listing for details. Kentwood 92 Gallon Resin Deck Box - Elegant Outdoor Storage & Seating Solution. Color: Brown, Condition: New. Listed at 509.99 USD. Kentwood 92 Gallon Resin Deck Box. Why Choose the Kentwood Deck Box?. IDEAL STORAGE: Holds a generous storage capacity of 92 gallons, perfect for organizing your garage or covered patio. Elegant Outdoor Storage & Seating Solution.