| Blade Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Blade Hardness | 57-59 HrC |
| Blade Length | 3.4 in |
| Color | Black |
| Closed Length | 4.25 in |
| Blade Edge | Plain |
| Overall Length | 7.6 in |
| MPN | 1920STWMX |
| Brand | Kershaw |
| Type | Pocket Knife |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Warranty |
| Model | Select Fire |
| Features | Liner Lock, Multi-Function, Pocket Clip |
| Handle Material | Glass Reinforced Nylon |
| Item Weight | 5 oz |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Kershaw Select Fire Multi-Function Pocket Knife 1920STWMX, 3.4" SS Blade, Black. Color: Black, Condition: New, Made in China. Listed at 35.99 USD. Kershaw Select Fire Multi-Function Pocket Knife 1920STWMX, 3.4" SS Blade, Black