| Restricted States | [] |
|---|---|
| MPN | RRT12 |
| Wheel Dia. | 12.5" |
| Depth | 12.5" |
| Item | Measuring Wheel |
| Function | Measures Feet And Inches |
| Unit Type | ft |
| Measuring Range | 10,000 ft. |
| Style | Measuring Wheel |
| Height | 39" |
| Features | Measuring Wheel, Number of Wheels Single Wheel, Overall Height 39 |
| Width | 7.000 |
| Shipping Note | We Don't Ship to CA STATE |
| Battery Included | No |
| Color | Orange |
| Batteries Included | No |
| Material | Precision Molded ABS |
| Weight | 5.1500 |
| California Prop 65 Warning | N |
| Brand | Keson |
| Series | Keson |
| Type | Measuring Wheel |
| NumberOfItems | 1 |
| Length | 13.000 |
| Measuring Units | ft., in. |
| Model | RRT12 |
| Application | For Agriculture, Appraisals, Athletic Fields, Cable Installation, |
| Net Weight | 72 oz. |
| Country of Origin | TW |
Check the listing for details. Keson Rrt12 Measuring Wheel, Spoke, 3 Ft Circ, Ft./In. Color: Orange, Width: 7.000, Condition: New, Made in TW. Listed at 138.97 USD. The pistol-grip handle and easy-read, magnified counter make operation a snap. Units fold down for convenient storage and easy transport. Raised counter makes reading easier. Lock handle in place when wheel isn't in use; clamp protects hinge from breaking.