| Assembly Instructions Description | instructions provided |
|---|---|
| Brand Name | Keter |
| Closure Type | Flip Top |
| Customer Reviews | 4.9/5 |
| Included Components | 1 Deck Box |
| Item Type Name | Garden Tools and Pool Floats |
| Manufacturer | Keter |
| Material | Resin |
| Material Type | Resin |
| Model Number | Westwood 150 Gallon Resin Large |
| Number of Items | 1 |
| Opening Mechanism | Hydraulic Piston |
| Package Quantity | 1 |
| Recommended Uses For Product | For Outside Storage |
| Shape | Rectangular |
| Storage Volume | 150 Gallons |
| Style Name | Brown |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Brand | Keter |
| Capacity | 150 Gallons |
| Color | Brown |
| Global Trade Identification Number | 00731161047442 |
| Item Dimensions L x W x H | 61"L x 28.3"W x 25.2"H |
| Item Weight | 39.1 Pounds |
| Manufacturer Warranty Description | 2-Year Limited |
| Material Features | Recycled |
| Maximum Weight Recommendation | 660 Pounds |
| Number of Compartments | 1 |
| Occasion Type | general household storage |
| Pattern | Wood Grain |
| Recycled Content Percentage | 65.0 |
| Style | Brown |
| UPC | 731161047442 |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Features | Heavy Duty |
| Number of Items in Set | 1 |
| Item Length | 60 in |
| Country of Origin | United States |
| Care Instructions | Easy Care |
| Type | Storage Bench Box |
| Assembly Required | No |
| Weight Capacity | 150 lb |
| Item Height | 30 in |
| Item Width | 20 in |
Check the listing for details. Keter 150 Gallon Deck Box Outdoor Storage Bench Seat Lockable Brown. Color: Brown, Condition: New, Made in United States. Listed at 321.28 USD. Keter Westwood 150 Gallon Deck Box Organizer, Doubles as 2-Person Bench Seat, Brown – Large Resin Outdoor Storage and Seating with Lockable Lid for Garden, Pool, and Patio. Keep your outdoor space clean and organized in style!