| Process | Bending, Welding, Plastic Spraying |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Style | Modern |
| Assembly Required | Yes |
| Maximum Load-bearing Capacity | 100kg/220.46lbs |
| Total Product Size | 62*40*63cm/24.41*15.75*24.8in |
| Gross Weight | 10.4kg/22.93lbs |
| Brand | TBvechi |
| Material | T3 Steel Plates |
| Color | Black |
Check the listing for details. Kettlebell Storage Rack Dumbbell Stand Multifunctional Weight Stand 220lb. Color: Black, Condition: New. Listed at 89.59 USD. Specifications Color: Black Material: T3 Steel Plates Process: Bending, Welding, Plastic Spraying Shape: Rectangle Style: Modern Assembly Required: Yes Mounting Type: Free Standing Maximum Load-bearing Capacity: 100kg/220.46lbs Tube Diameter: 48mm/ 1.89in Tube Thickness: 1.5mm/0.06in Two Poles Spacing: 12.5cm/4.92in Two Slots Spacing: 26.5cm/10.43in Total Product Size: 62*40*63cm/24.41*15.75*24.8in Package Size: 66.6*44.6*11.7cm/ 26.22*17.56*4.61in Gross Weight:10.4kg/22.93lbs Net Weight: 9.88kg/21.78lbs Package Included 1* Dumbbell Stand 1* English Installation Manual Other Accessories for Installation.