| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Type | Weight Storage |
| Material | T3 Steel Plates |
| Color | Black |
| Shape | Rectangle |
| Assembly Required | Yes |
| Features | Strong Load-bearing Capacity |
| Sport/Activity | Weight Lifting |
| Model | Dumbbell Stand |
| Usage | Home Use |
| Maximum Weight Capacity | 220 lb |
| Mounting Type | Free Standing |
| Tube Diameter | 48mm/ 1.89in |
| Tube Thickness | 1.5mm/0.06in |
| Two Poles Spacing | 12.5cm/4.92in |
| Two Slots Spacing | 26.5cm/10.43in |
| Total Product Size | 62*40*63cm/24.41*15.75*24.8in |
| Package Size | 66.6*44.6*11.7cm/ 26.22*17.56*4.61in |
| Gross Weight | 10.4kg/22.93lbs |
| Net Weight | 9.88kg/21.78lbs |
Check the listing for details. Kettlebell Storage Rack Dumbbell Stand Multifunctional Weight Stand 220lb. Color: Black, Condition: New. Listed at 77.58 USD. Are you still troubled by the dumbbells scattered haphazardly on the floor?. Our dumbbell stand can solve your troubles. In short, it can arrange your dumbbells in an orderly manner, creating a tidy space.