| Water Tank Capacity | 1.2 qt |
|---|---|
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Pod |
| Color | Silver |
| Capsule/Pod Capacity | 10 |
| Control Panel | Digital |
| Bar Pressure | 10 bar |
| Heat up Time | 20-25 sec |
| Bean/Coffee Capacity | 14 oz |
| Brand | Keurig |
| Type | Coffee Maker |
| Unit Type | Unit |
| Compatible Water Filtration | Aquaclean |
| Voltage | 120 V |
| Item Height | 13 in |
| Model | K-elite |
| Cable Length | 32 in |
| Components Included | Drip Tray |
| Finish | Matte |
| Number of Settings/Programs | 1 |
| UPC | 611247369449 |
Check the listing for details. Keurig K-Elite Single Serve K-Cup Pod Coffee Maker Brushed Silver. Color: Silver, Condition: New. Listed at 119.00 USD. Coffee Maker Type Drip Coffee Machine. Color Brushed Silver. ICED SETTING: Brew hot over ice at the touch of a button for full-flavored, delicious iced coffee. STRONG BREW BUTTON: Increases the strength and bold taste of your coffee’s flavor.