| For Use With | Automotive/Light Truck Tires |
|---|---|
| Size | 10mm |
| Color | Black |
| Manufacturer Part Number | KX-388 |
| MPN | KX-388 |
| Material | Plug-Patch |
| California Prop 65 Warning | This product can expose you to chemicals including lead, which is known to the state of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov |
| Brand | KEX |
| Section Width (in.) | 6 |
| Type | Tire Repair Material |
| Manufacturer Product Number | KX-388 |
| SKU | KX388-BOX |
| Number of Items | 1 |
| Item Weight | 12 oz |
| Item Width | 6 in |
| Part Type | Tire Repair Material |
Check the listing for details. KEX KX-388 Patch, Plug Combi-Units with Pilot Wire for 10mm Tire, 25 units. Color: Black, Condition: New. Listed at 41.99 USD. If an injury angle is more than 25 degrees, repair with a two piece KEX stem and KEX tire repair unit. 25 Pieces of KX388 KEX Tire Repair Combi-Unit tire repair units for radial passenger and light truck tires.