| KEY OPERATION | SPRING RETURN |
|---|---|
| MPN | 1086-00 & 1086-01 |
| Item Length | 2 in |
| Switch Style | Key |
| Suitable For | D-hole mounting |
| Current Type | AC/DC |
| Termination Type | Spade quick connect |
| Number in Pack | 1 |
| Features | Remote Access, Remote Control |
| Compatible Wire Gauge (AWG) | 16-20 |
| Finish | Zinc |
| Mounting Style | Through hole |
| Number of Positions | 2 |
| Maximum Amperage | 4 A |
| Color | Silver |
| Current Rating | 4 AMPS @ 125V |
| Number of Phases | 1 |
| Material | Metal, Thermoplastic |
| Brand | NeatStuffFromOhio.Com |
| Operation Method | On/Off |
| Type | Key SPST |
| Contact Configuration | Single Pole Single Throw (SPST) |
| Number of Circuits | One |
| Application | Control Equipment Panels, Electrical Wiring, Electronics, Fan Control, Light Control, Marine, Telecommunications, Security panels, Door release, Fire alarm reset, Elevator recall / reset |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. KEY SWITCH, CHICAGO-STYLE, TWO KEYS, TWO CRIMP CONNECTORS – TWO OPTIONS. Color: Silver, Condition: New, Made in China. Listed at 9.99 USD. 2 CRIMP CONNECTORS. The key switch, keys, crimp connectors, retaining nut and key ring weigh 2.2 ounces (62 grams). TWO CRIMP CONNECTORS. The key can be removed in one position: OFF. Mounting is by the included retaining nut.