| Models | Momentary |
|---|---|
| Contact Types | 2P_1NC_1NO |
| Mounting Style | Screw |
| Operating Temperature | 60 °C (140 °F) |
| Number of Positions | 2 or 3 |
| Current Rating | 1-15 A |
| Item Length | 3 in |
| Switch Style | Rotary |
| Brand | Alpinetech |
| Type | Key Lock Switch |
| Current Type | AC/DC |
| Termination Type | Screw |
| IP Rating | IP65 |
| Item Height | 3 in |
| Model | B1GKSR22 and B1GKS22 |
| Application | Industrial |
| Country of Origin | Taiwan |
| Item Width | 3 in |
Check the listing for details. Key Switch Control Station - Momentary or Latching Key Selector Switch, 2P or 3P. Condition: New, Made in Taiwan. Listed at 22.95 USD.