| Application | Kitchen Sink |
|---|---|
| Color Family | Stainless Steel |
| Color/Finish | Stainless Steel |
| Features | Chip Resistant,Corrosion Resistant,Stain Resistant |
| Finish | Stainless Steel |
| Material | Brass |
| Number of Screws | 0 |
| Open/close function | Yes |
| Pack Size | 1 |
| Plumbing Part Type | Kitchen Strainer |
| Returnable | 90-Day |
| Sink Accessory Type | Strainer/Stopper |
| Style | Beehive |
| Manufacturer Warranty | The product has a limited lifetime warranty. |
| Drain opening (in) | 3.5 |
| Product Depth (in) | 5 in |
| Product Height (in) | 4 in |
| Product Width (in) | 4 in |
| UPC | 726084484962 |
Check the listing for details. Kitchen Sink Strainer in Stainless Steel. Condition: New. Listed at 24.78 USD. The VIGO Kitchen Sink Strainer is the perfect match for your kitchen sink. Expertly designed, this kitchen essential fits perfectly in your stainless steel or farmhouse kitchen sink and improves your kitchen's functionality.