| Power Source | Manual |
|---|---|
| Color | Silver |
| Item Diameter | 3 in |
| Material | Chrome, Metal, Plastic |
| Item Depth | 1 in |
| Brand | Ashland |
| Type | Mechanical Timer |
| Unit Type | Unit |
| Item Height | 4.5 in |
| Making Method | Compressor |
| Model | Kitchen Clock Cooking Baking Timer |
| Style | Vintage/Retro |
| Features | Countdown, Manual, Reusable |
| Country of Origin | China |
| Item Width | 3.5 in |
| UPC | 195158354706 |
Check the listing for details. Kitchen Timer Retro Clock Manual Wind-Up Mechanical Alarm Counting 60 Min Silver. Color: Silver, Condition: New, Made in China. Listed at 16.73 USD. Alarm automatically turns off.