| Country of Origin | China |
|---|---|
| Power Source | Electrical |
| Color | Black |
| MPN | KCG8433OB |
| Grinding Method | Burr |
| Material | ABS Plastic |
| Brand | KitchenAid |
| Type | Burr Grinder |
| Capacity | 10 oz |
| Item Height | 15.0 in |
| Model | KCG8433OB |
| Type of Coffee Made | Espresso |
| Features | Adjustable Amount of Coffee, Smart Dosing Technology, Easy to Clean, Removable Container, Built-in Grinder, Display, Programmable |
| Components Included | Coffee Grinder |
| Finish | Matte |
| Item Weight | 8.23 lbs |
| UPC | 0883049522739 |
Check the listing for details. KitchenAid Burr Coffee Grinder Black (KCG8433OB) Read. Color: Black, Condition: Used, Made in China. Listed at 89.95 USD. Condition is good. Tested and works. Does not include the top cap to cover the canister that holds the bean to grind. Minor scratches. See all pictures for more details. Thank you.