| Country of Origin | United States |
|---|---|
| UPC | 0883049591162 |
| Power Source | Electrical |
| Color | Black |
| MPN | KCG8433OB |
| Grinding Method | Burr |
| Material | Steel |
| Item Depth | 5 in |
| Brand | KitchenAid |
| Type | Burr Grinder |
| Item Height | 15 in |
| Model | KitchenAid KCG8433OB |
| Type of Coffee Made | Espresso |
| Item Width | 8.25 in |
| Power | 150 W |
Check the listing for details. KitchenAid Burr Coffee Grinder, RKCG8433. Color: Black, Condition: Certified - Refurbished, Made in United States. Listed at 99.99 USD. Designed for your perfect grind, every time. This KitchenAid® Burr Coffee Grinder achieves consistent grind sizes for all brew methods from French Press to Espresso and so much more, with 70 precise settings. The Automatic Smart Dosing Technology takes the guesswork out of dosing and automatically adjusts grind time to deliver the proper volume and consistency. And, its compact design fits under most kitchen cabinets, so it’s easy to access and great for everyday use.