| Number of Cups | 12 |
|---|---|
| Water Tank Capacity | 12 Cups |
| Power Source | Electrical |
| Coffee Type | Ground Coffee |
| Control Panel | Digital |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 12 Cups |
| Manufacturer Warranty | None |
| Voltage | 120 V |
| Item Height | 14 in |
| Features | Automatic |
| Cable Length | 32 in |
| Unit Quantity | One |
| Components Included | Water Tank, User Manual |
| Finish | Matte |
| Item Width | 9 in |
| Color | Onyx Black & Stainless Steel |
| Material | Plastic |
| Item Depth | 11” |
| Heat up Time | 20-25 sec |
| Brand | KitchenAid |
| Type | Filter Coffee Machine |
| Model | KCM12020B |
| Power | 1100 W |
| Country of Origin | United States |
| Item Weight | 6 lbs 4 oz |
Check the listing for details. KitchenAid Coffee Maker Automatic Model KCM12020B 12 Cup Capacity, Glass Carafe. Color: Onyx Black & Stainless Steel, Condition: Used, Made in United States. Listed at 44.95 USD. The coffee maker opens at the top to add your coffee filter and ground coffee. You can set the coffee maker and have fresh coffee automatically when you want it.