| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Appliance Capabilities | Blend |
| Power Source | Electric |
| MPN | None |
| Number of Speeds | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 5 qt |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Item Height | 36 in |
| Voltage | 120 V |
| Features | Easy Clean |
| Cable Length | 60.5 in |
| Unit Quantity | None |
| Components Included | Beater |
| Number of Items | 1 |
| Finish | Glossy |
| Color | White |
| Item Diameter | 10 in |
| Material | Metal |
| Item Depth | 12 in |
| Appliance Uses | Juice |
| California Prop 65 Warning | KitchenAid K5SS Stand Mixer Flat Beater |
| Brand | KitchenAid |
| Type | Standalone Mixer |
| Model | KitchenAid K5SS |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Power | 300 W |
| Item Weight | 8 lbs |
| Number of Settings/Programs | 1 |
Check the listing for details. KitchenAid K5SS Stand Mixer Flat Beater. Color: White, Condition: New. Listed at 19.99 USD. Product Feature:1.Coated stainless steel and anti-stick nylon.2.Food safe and Non-toxic.3.The K5AB Kitchen Mixer 7.3 inches high x 5.4 inches wide.Product Function:The K5AB nylon-coated flat beater is perfect for quickly and thoroughly mashing potatoes, mixing cake batter and cookie dough and so much more.Fit Model:K5AB Flat Beater replaces K4, K5, KP50, KSM5, KSM50,KSM500PS,K4SS;K5(A);K5SS;KG25G7X,KG25H0X;KG25H3X;KP50,KSM450,KP50PS,KSM455,KSM50HDP,KSM500 etc.Replace Part number: K5AB W10807813 5 QT Coated flat beater compatible with 3183233,W10674621,9707672,9708033,3083282,4169990,9701853,97067670,PS11757069,W10674619,W10812693,WP3183233,PS11757069,W10674621,AH983355,4162164,W10807813,W10672618,4169987,AP5984425,PS11722956,AP3881259,4162164,1164368,4169987,,EA983355,PS983355.Disconnect the power before installing this part.Warning! Disconnect the power of the stand mixer before installing kithcen mixer attachments. Do not let the kitchen mixer attachment touch the bottom or sides of mixer bowl otherwise it will make kitchen mixer attachment warp out and surface treatment chip off.