| Appliance Capabilities | Chop, Slice |
|---|---|
| EC Range | A - G |
| Power Source | Electric |
| Color | White |
| Item Diameter | 6 in |
| Material | Plastic |
| Food Compatibility | Multifunctional |
| Appliance Uses | Vegetable, Fruit |
| Brand | KitchenAid |
| Type | Full-Size Food Processor |
| Unit Type | Unit |
| Capacity | 7 cup |
| Energy Star | A |
| Voltage | 120 V |
| Item Height | 11-20 in |
| Model | KitchenAid KFP750WH0 |
| Features | Dishwasher-Safe Parts |
| Components Included | Base, Blades, Bowl, Lid, Mixer, Motor Base, S Blade |
| Number of Items | 1 |
| Finish | Glossy |
| Power | 750 W |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 16.3lbs |
| Number of Settings/Programs | 3 |
Check the listing for details. KitchenAid KFP750WH0 Food Processor 7 Cup White Tested Complete w/ Attachments. Color: White, Condition: Used, Made in China. Listed at 64.99 USD. KitchenAid 7-Cup Food Processor – Model KFP750WH0 (White). Model: KFP750WH0. Feed tube for continuous processing. 7-cup work bowl capacity. Lid with feed tube. Food pusher. 120V Standard US Plug. Tested and working properly.