| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Cable Length | 60 in |
| Features | Handheld |
| Components Included | Blender |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 11 lbs |
| UPC | 0883049546063 |
| Appliance Capabilities | Blend |
| Power Source | Electric |
| Color | Black |
| MPN | KHBV53BM |
| Material | Plastic |
| Food Compatibility | Vegetables, Fruit |
| Appliance Uses | Soup, Sauce |
| Number of Speeds | 3 |
| Brand | KitchenAid |
| Type | Handheld Blender |
| Capacity | 3 Cups |
| Voltage | 240 V |
| Model | KitchenAid KHBV53 |
| Number of Items | 3 |
| Power | 180 W |
| Number of Settings/Programs | 2 |
Check the listing for details. KitchenAid KHBV53 180W Variable Speed Hand Blender - Matte Black. Color: Black, Condition: New, Made in China. Listed at 54.99 USD. Model KHBV53 includes (1) Corded Hand Blender, (1) Dishwasher-safe Blender Arm, (1) Blending Jar with Lid, (1) Pan Guard. Color Matte Black. US Patented removable pan guard to help protect your cookware when blending.