| Country of Origin | China |
|---|---|
| Number of Items in Set | Two-Piece |
| Shape | Rectangle |
| Color | Gray |
| Type of Oven | Electric, Gas |
| Material | Steel |
| Set Includes | Roasting Tray, Floating Rack |
| Item Length | 17 in |
| Item Depth | 3 in |
| Brand | KitchenAid |
| Type | Roasting Tray |
| Care Instructions | Dishwasher Safe |
| Model | KitchenAid Roaster With Floating Rack Cook's Series |
| Features | Dishwasher Safe, Easy Clean, Non-Stick, Oven Safe |
| Surface Coating | Non-Stick |
| Item Width | 13 in |
| UPC | 0051153570933 |
Check the listing for details. KitchenAid Roaster Pan Floating Rack Extra Large 17x13 up to 25lbs Has Issues. Color: Gray, Condition: Used, Made in China. Listed at 13.00 USD. See photos. Ships in product packaging. This KitchenAid Roaster Pan with a Floating Rack is the perfect addition to your bakeware collection. The extra-large size of 17x13 inches can hold up to 25lbs of food and is suitable for both electric and gas ovens. The set includes a roasting tray and a floating rack, making it easy to cook your favorite meals without worrying about the condition of the pan. The steel material of the pan is durable and long-lasting, while the non-stick surface makes cleaning a breeze. This roaster pan is dishwasher safe and features a rectangular shape with a depth of 3 inches. The KitchenAid Roaster with Floating Rack Cook's Series is a two-piece set that is oven safe, easy to clean, and dishwasher safe.