| Brand | Klein Tools |
|---|---|
| Blade Material | Titanium Steel |
| Type | Shears |
| Color | Orange |
| Item Height | 4.2'' (10.7 cm) |
| UPC | 092644761645 |
| MPN | T2110 |
| Item Length | 9.8'' (24.9 cm) |
| Handle Material | Plastic |
| Item Width | 0.95'' (2.4 cm) |
| California Prop 65 Warning | California Prop 65 Warning |
Check the listing for details. Klein Tools 10-In Titanium-Coated High-Leverage Professional Shears Heavy-Duty. Color: Orange, Condition: New. Listed at 26.99 USD. The titanium-coated stainless steel blades allow easier cutting of heavy-duty materials. Spring-loaded handles provide self opening action for smoother and faster cutting.