| Brand | Klein Tools |
|---|---|
| Application | Fastening; Impact Driving |
| Number of Pieces | 8 |
| Packaging | Retail |
| UPC | 092644329784 |
| Part Number | 32933KIT |
| Product Type | Flip Socket |
| Length | 5'' (12.7 cm) |
| Height | 0.77'' (2 cm) |
| Weight | 0.24 kg, 0.52 lb |
| Color | Black & Color-Coded |
| Finish | Manganese Phosphate |
| Material | Steel Alloy |
| Size | Socket Depth: Standard |
| Drive Connector Size | 1/4" |
| MPN | 32933KIT |
| California Prop 65 Warning | California Prop 65 Warning |
Check the listing for details. Klein Tools 32933KIT Impact-Rated Flip Socket Set, SAE and Metric. Color: Black & Color-Coded, Condition: New. Listed at 44.97 USD. Part Number: 32933KIT. Every component is impact-rated, making it an essential tool for the toughest driving applications. Klein's reputation as a leading producer of professional-quality products is global.