| Brand | Klein Tools |
|---|---|
| Application | Driving and Fastening |
| Packaging | Retail |
| UPC | 092644329807 |
| Part Number | 32980 |
| Product Type | Socket |
| Length | 2.7'' (6.8 cm) |
| Width | 0.62'' (1.5 cm) |
| Height | 0.62'' (1.5 cm) |
| Weight | 0.05 kg, 0.11 lb |
| Color | Black |
| Finish | Black Oxide Finish |
| Material | Steel |
| Tip Type | Hex Socket |
| Features | 25° Swivel, Impact-Rated, Flip Socket |
| Size | Output Drive Size: 1/4"Output Drive Type: Hex Socket |
| Drive Connector Size | 1/4'' |
| MPN | 32980 |
| California Prop 65 Warning | California Prop 65 Warning |
Check the listing for details. Klein Tools 32980 Impact Flip Socket Swivel Adapter. Color: Black, Width: 0.62'' (1.5 cm), Condition: New. Listed at 16.86 USD. Part Number: 32980. Unlock versatility with Klein Tools Flip Socket Swivel Adapter, engineered for tight spaces and tough jobs. Compatible with Klein Tools Flip Sockets for quick size changes and nut driving at an angle and in confined spaces.