| Type | Impact Driver |
|---|---|
| Model | Klein Tools 33809M |
| What's Included | (9) Sockets, Adapter, Carabiner, Case |
| Part Number | 33809M |
| Number of Pieces | 10 |
| Size | Size |
| Color | Black & Color-Coded |
| Drive Connector Size | 3/8'' |
| UPC | 092644380358 |
| Material | Cr-Mo Steel |
| MPN | 33809M |
| Weight | 0.60 kg, 1.32 lb |
| California Prop 65 Warning | California Prop 65 Warning |
| Brand | Klein Tools |
| Product Type | Impact Socket |
| Length | 6.29'' (16 cm) |
| Packaging | Retail |
| Height | 1.49'' (3.8 cm) |
| Application | Driving and Fastening |
| Width | 2.59'' (6.6 cm) |
| Finish | Manganese Phosphate, Laser Etching Logo |
Check the listing for details. Klein Tools 33809M Grab-And-Go Impact Socket Set, Metric, 10 Pc.. Color: Black & Color-Coded, Width: 2.59'' (6.6 cm), Condition: New. Listed at 35.00 USD. Klein Tools 33809M Grab-And-Go Impact Socket Set, Metric, 10 Pc.. Condition is New. Shipped with USPS Ground Advantage.